Страница 1 из 1

Примусове стягнення аліментів на дитину і заборгованості

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 28 окт 2016, 15:07
Энея
Добрий день.

Підкажіть, будь ласка, які виконавчі дії повинен вчинити державний виконавець при стягненні заборгованості по аліментам на дитину (та в які строки)? Зараз винесено постанову про арешт майна боржника та оголошено заборону на його відчуження.

На основі того, що платник аліментів в минулому році був призваний до Збройних сил України, виконавче провадження було призупинено. Проте в 2016 році боржника демобілізували згідно Указа Президента від 24.06.2016 № 271/2016 і державний виконавець за моєю заявою поновив виконавче провадження. Сказав, що направить боржнику виклик, а якщо аліментник протягом одного місяця не з’явиться - викличуть вдруге. Якщо ж і після цього він не з’явиться, то проведе виїзд за місцем проживання аліментщика. Якщо нікого не буде дома, то через 1 місяць знову виїдуть за місцем його мешкання. Якщо батько дитини буде продовжувати ухилятися від сплати - треба подати клопотання до суду про примусове проникнення в квартиру для проведення опису майна боржника.

Наскільки правомірні перелічені виконавчі дії державного виконавця і який термін їх вчинення? Це ще 5 місяців чекати примусового виконання рішення суду по стягненню аліментів, а борг росте і дитина кожен день хоче їсти. На даний час в мене погіршився майновий стан, вже місяць я знаходжусь на лікарняному. Самостійно дуже важко підтримувати той гідний стан виховання дитини, який підтримувався протягом 3 років, коли батько дитини ухиляється від сплати аліментів. Тому мені необхідно знати, які дії я можу вчинити, щоб якось поворушити державного виконавця і змусити його виконувати посадові обов’язки згідно законодавства. Особливо мене цікавлять терміни, протягом яких виконавець повинен вчиняти дії, спрямовані на стягнення аліментів (щоб можна було написати скаргу і захистити інтереси дитини).

І ще таке питання: чи входить дохід платника аліментів, який він отримував у ЗСУ до суми доходу, за яким проводиться відрахування аліментів? В податковій службі немає відомостей щодо цих нарахувань. Військкомат також надав відповідь, що не володіє даними щодо відрахувань. Державний виконавець повинен був ще раз направити запит до в/ч, за якою було закріплено боржника, але коли військова частина дасть відповідь - невідомо. Там можуть тягти з відповіддю ще 3 місяці, так як державний виконавець не вказав строк, в який потрібно її надати (а згідно чинного законодавства, такий термін повинна встановити саме ДВС).

Дякую за відповідь!

Re: Примусове стягнення аліментів на дитину і заборгованості

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 28 окт 2016, 16:12
Глеб Николаевич
Умови і порядок виконання рішень судів по аліментам, коли батько дитини не сплачує грошові кошти в добровільному порядку та виникає заборгованість, регламентовано Законом України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ч. 2 ст. 30 профільного закону, державний виконавець зобов'язаний провести дії з виконання судового рішення протягом 6 місяців, з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження (для рішень немайнового характеру – у двомісячний строк). Крім того, українське законодавство містить таке поняття, як «негайне виконання», якому підлягають рішення суду про стягнення аліментів. Однак вказаний термін не означає швидкого стягнення грошей на утримання дитини. Його суть полягає у тому, що державний виконавець не пізніше наступного дня після надходження до нього виконавчого документа зобов'язаний винести постанову про відкриття виконавчого провадження у справі по аліментам.

Подальші виконавчі дії по стягненню грошових коштів проводяться у порядку та строки, встановлені Законом «Про виконавче провадження». Крім цього, до зазначеного терміну додається час, на який виконавче провадження було зупинене чи відкладене (з будь-яких підстав) та строк, протягом якого проводилась експертиза і оцінка та реалізація арештованого майна боржника. Також враховується час перебування виконавчого документа в адміністрації підприємства, установи чи організації, які здійснюють відрахування із заробітної плати, пенсії та інших доходів платника аліментів.

Слід звернути увагу на те, що виконавчі дії по стягненню аліментів є винятком зі встановлених законодавством строків у 2 та 6 місяців, бо перебувають на виконанні в органах ДВС протягом часу, визначеного виконавчим документом. Наприклад, у судовому рішенні та виконавчому листі вказано «стягувати аліменти до досягнення дитиною повноліття», а рішення було пред’явлено до примусового виконання, коли дитині виповнилося 3 або 7 років. В такому випадку виконавчий документ буде перебувати на виконанні в органах ДВС до того часу, коли дитині виповниться 18 років. З цієї причини порушення строків здійснення виконавчого провадження відстежити досить важко.

У разі неналежного виконання службових обов’язків з боку державного виконавця, подати скаргу на його дії або бездіяльність можна до таких органів та посадових осіб:
  • начальнику відділу ДВС, в якому працює виконавець
  • керівнику виконавчої служби вищого рівня
  • голові Державної виконавчої служби України
  • безпосередньо у суд, який видав виконавчий лист
Відповідно до Постанови КМУ № 146 від 26.02.1993 «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб», утримання аліментів з військовослужбовців Збройних Сил України, інших військ, Держспецзв’язку, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів внутрішніх справ, ДСНС та Державної кримінально-виконавчої служби провадиться з усіх видів грошового забезпечення, що надається щомісячно (оклад за штатною посадою, відсоткова надбавка за вислугу років, оклад за військове або спеціальне звання, вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).

З вихідної допомоги при звільненні, а також інших видів грошового забезпечення, що не мають постійного характеру, аліменти на дитину не стягуються.